Az algás medence gyakran jelentkező probléma. A víz színe megváltozik, állaga síkossá, nyálkássá válik. A medence falán zöldes-feketés foltok jelennek meg. Amellett, hogy nem túl esztétikus látvány, az alga a gépészetben is komoly károkat eredményezhet, ezért minél hamarabb cselekedni kell!
Mi okozza az algásodást?
Az alga (más néven moszat) egy fotoszintézis útján fejlődő élőlény, ami a nedves, vizes környezetet kedveli. A megfelelő medenceszűrés hiánya, az alacsony klórszint és a magas pH-érték pillanatok alatt algásodáshoz vezethet. A spórák jellemzően az esővel vagy a széllel jutnak be a vízbe. Szaporodásuknak a meleg, napfényes idő különösen kedvez – ilyenkor már néhány óra is elég, hogy az algásodás látható váljon. A zöld medencevíz az egyik legszembetűnőbb jel. Alapvetően nem veszélyes az emberi egészségre nézve, viszont a vele együtt megjelenő kártékony mikroorganizmusok, kórokozók már előidézhetnek egészségügyi problémákat.
Algás medence kezelése
Minél hamarabb elkezded, annál könnyebb az algás medence tisztítása! A leghatékonyabb megoldás a klórsokkos kezelés – ami azt jelenti, hogy a gyorsan oldódó klórkészítményből a szokásos mennyiség dupláját (vagy akár tripláját) adagolod a vízhez. Ezt az eljárást egy-két hetente akkor is érdemes megismételned, ha nincs szemmel látható algásodás.
Kapcsold be a keringető szivattyút, hogy a vegyszerek megfelelően elkeveredjenek a vízzel. A mikroszennyeződések megkötéséhez javasolt pelyhesítő készítményt alkalmaznod, ami után újra át kell forgatnod a medence vizét. Végezetül jöhet egy alapos porszívózás, és az algának remélhetően nyoma sem marad. Akár egy teljesen automata medence porszívót is választhatsz, ami gyakorlatilag elvégzi helyetted a munkát!
A megelőzés mindig célravezetőbb!
A megfelelő szűrés és fertőtlenítés hiánya elősegíti a zöld moszat elszaporodását. A legjobb, amit a medence algásodás ellen tehetsz, az a megelőzés.
Kevesen tudják, hogy az algaölő szerként árult termékeknek is kizárólag prevenciós céljuk van. Valójában algásodás megelőző szernek kellene neveznünk. Utólag, amikor a medence már bealgásodott, a víz zöldessé, nyálkássá vált, sajnos már felesleges telelocsolni vele a medencét.
Folyamatosan ellenőrizd a víz pH-értékét és klórtartalmát, ha szükséges, emeld meg a klórszintet. Ügyelj arra, hogy a szűrőrendszer naponta kétszer teljesen átforgassa a medence vízét. Bizonyos időközönként ajánlott kvaterner ammónium vegyületet tartalmazó algagátló szert juttatni a medencébe.
Algás medence? Nem fordulhat elő, ha minket bízol meg a rendszeres karbantartással!
Csapatunk, a Blueshark medencék terén közel 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, bátran fordulj a kék cápához, segítünk!
Kövess minket a Facebook-on és Instagramon, hogy ne maradj le a legfontosabb információkról!