Túl sok klór a medencében? Ezek lehetnek a következmények…

A medence tisztításának és fertőtlenítésének egyik legnépszerűbb módja még mindig a klórtartalmú készítmények használata. Az alga elszaporodása esetén/a tavaszi beüzemeléskor gyakran javasolt módszer a medence „klórsokk”, amikor két-háromszoros mennyiséget juttatunk a vízbe. Ha nem tartod be pontosan az utasításokat, ez könnyen a visszájára fordulhat – és a túl sok klór a medencében semmiképpen sem pozitív dolog…

Mi az a klór és miért van rá szükség?

A klór (Cl) egy sárgászöld színű, (nagy mennyiségben) maró és mérgező hatású kétatomos gáz. Érdekesség, hogy leggyakoribb vegyülete a nátrium-klorid, közismertebb nevén a konyhasó. Penész- és baktériumölő, valamint erős fehérítő tulajdonsága miatt a klórt a háztartásokban is előszeretettel alkalmazzák.

A medence vizében rengeteg mikroorganizmus található, melyek bizonyos fajtái (például vírusok, baktériumok, és gombafajok) különböző betegségeket, fertőzéseket okozhatnak, elszaporodásuk pedig a medence vizének zavarosságához vezethet.

Habár már léteznek más alternatív megoldások (például aktív oxigént tartalmazó készítmények), a klór még mindig a leghatékonyabb és legkönnyebben beszerezhető fertőtlenítőszer, amivel mindez megakadályozható. Az alga kiirtása pedig egyenesen elképzelhetetlen klór nélkül.

Túl sok klór a medencében – ezek a leggyakoribb „mellékhatások”

A szúrós szag eleve sokak számára kellemetlen. Azonban túlklórozás esetén könnyen előfordulhat, hogy ennél is komolyabb problémákkal kell szembenézned.

Légzési nehézségek

A maró gáz nagy mennyiségben történő belélegzésének hatására égető érzés jelentkezhet az orrban és a torokban, ami köhögéssel, valamint nehézlégzéssel párosulhat. Ez különösen az asztmás betegek számára jelenthet komoly veszélyt.

Bőr- és szemirritáció

A klór eltávolíthatja a szemről a védőpajzsként funkcionáló könnyfilm réteget, így az kipirosodhat, sebezhetőbbé válhat a fertőzésekkel szemben. A bőr kivörösödhet, apró hólyagok, kiütések is megjelenhetnek. A medence klór hatására a haj és a körmök szintén kiszáradhatnak, szerkezetük meggyengülhet.

A medencefólia kifakulása

A helytelen vegyszerezés a medencefólia állagának idő előtti romlását eredményezheti. A PVC fólia a túlzottan klóros víz hatására rövid időn belül kifakulhat, kifehéredhet és cserélni kell.

Idő előtti korrózió

A magas klórszint lecsökkenti a víz pH-értékét, ami ezáltal savasabbá válik. Minél savasabb a víz, annál nagyobb a korrózió, azaz a rozsdásodás valószínűsége.

A medence vizének elszíneződése

Ha vegyszerezés után a víz barnás színűvé válik, valószínűleg a túl nagy klórkoncentráció a ludas. A barna medencevíz általában a magas vastartalom jele.

Egyáltalán mennyi az optimális mennyiség?

Nem kérdés, hogy vízkezelésre igenis szükség van, hiszen csak így lehet alga- és baktériummentes a medence. Az optimális (szabad)klór koncentráció 0,6 és 1,0 mg/l között mozog. Ezzel egyúttal tisztáztuk, hogy mit jelent a túl sok klór a medencében.

A legelső lépés mindig a víz kémiai egyensúlyának biztosítása. A tökéletes fertőtlenítő hatás eléréséhez a víz megfelelő pH-értékének beállítása is nélkülözhetetlen – ennek a 7,2-7,6 tartományon belül kell lennie.

Medence klór csökkentése – hogyan csináld?

Ahhoz, hogy az optimális értékeket pontosan be tudd állítani, mindenképpen ajánlatos egy pH- és klórmérő eszköz beszerzése. Ez tablettás teszterrel, illetve mérőcsíkkal lehetséges. Aktív használat mellett a fürdővíz minőségét hetente egy-két alkalommal javasolt ellenőrizni.

Léteznek speciális pH/klórszabályozó (klórlebontó) szerek, melyekkel csökkenthető a koncentráció. Ezeket mindig a csomagoláson feltüntetett módon és mennyiségben szükséges a vízhez adni. A 2 in 1 automata mérő- és adagoló berendezések még egyszerűbbé teszik a műveletet.

Túl sok klór a medencében? Gondot okoz a megfelelő vízminőség beállítása? Segítség kellene a tavaszi beüzemeléshez?

Medencetisztítás és karbantartás közel 20 éves szakmai tapasztalattal.

Kövess minket a Facebook-on és Instagramon, hogy ne maradj le a legfontosabb információkról!