A víz ötven árnyalata Milyen problémát jelez, ha például opálos a medence vize?

Nem kell szakértőnek lenned ahhoz, hogy tudd: ha opálos a medence vize, az egyáltalán nem jelent jót. Ugyanez a helyzet a zöldes, barnás színű, vagy zavaros vízzel. A víz színének, állagának, és/vagy kinézetének megváltozása egy roppant bosszantó jelenség, amivel nem csak a kezdő medencetulajdonosok küzdenek. Mutatjuk a leggyakoribb problémákat, és elmondjuk, hogyan oldhatod meg őket.

Opálos a medence vize? Ez okozza.

A tejszerű, opálos medencevíz leginkább az úgynevezett kolloidális szennyeződések túltelítődése miatt keletkezik. Ezek finom szemcséjű, szabad szemmel nem látható részecskék (például naptej maradványok), amelyek annyira aprók, hogy még a szűrőn is könnyedén átjutnak. Főként akkor jelennek meg, amikor tartósan alacsony a klórszint. A rosszul beállított pH-érték szintén felelős lehet a probléma kialakulásáért.

A megoldás: első lépésben ellenőrizd a víz pH-értékét, és eltérés esetén a megfelelő készítménnyel állítsd be 7,2-7,6 közötti értékre. Pelyhesítő anyagok használatával a mikroszkopikus szennyeződések nagyobb méretűvé állnak össze, amivel már a szűrőrendszer is könnyedén megbirkózik. Már csak egy néhány órás szűrés (gyakori visszaöblítéssel) kell ahhoz, hogy a medencében újra öröm legyen pancsolni!

Medence színlexikon – problémák és megoldások

Mi okozza a fátyolos, „homályos” kinézetet?

Ha a fentebb ismertetett pelyhesítő eljárás nem segít, valószínűleg kezdődő algásodással van dolgod. Az optimális pH-érték ellenőrzése (és beállítása) után végezz sokkoló klórozást: adagolj klórgranulátumot a használati utasításnak megfelelő mennyiségben (általában 10-20 dkg/10m3).

Mitől zavaros a fürdővíz?

Ez hasonló ahhoz, amikor opálos a medence vize. Mielőtt bármit is tennél, ellenőrizd a víz klórtartalmát és pH-értékét. Rendben találtad? Akkor más lehet a gond. A medenceszűrőt jó állapotban kell tartani, hogy a víz tiszta legyen. Az is előfordulhat, hogy az elsumákolt karbantartás a ludas. Ha nem így van, és továbbra is fennáll a probléma, megpróbálkozhatsz a szűrési órák számának növelésével.

Habos állag

A legtöbb esetben a víz kémiai egyensúlyának helyreállítása megszünteti a jelenséget. Az alacsony kalcium-keménységű medencevíz kifejezetten hajlamos a habosodásra. Ez kalcium-klorid hozzáadásával orvosolható. Kiváltó ok lehet még a magas algakoncentráció, ami ellen klóros kezelést kell alkalmazni. Bizonyos szerves hulladékok szintén a medence habosodásához vezethetnek. Érdemes a víz egy kisebb részét leengedni, majd újratölteni.

Zöld a medence vize, mit tegyek?

A zöld színt minden bizonnyal algásodás okozza. A spórák általában széllel vagy esővel kerülnek a vízbe, ezért a kültéri medencéknél ez gyakori panasz. Azon túl, hogy optimális szintre hozod a pH-értéket, alkalmazd a fentebb ismertetett klórsokk eljárást, amit egy alapos porszívózásnak és szűrésnek kell követnie. Érdemes nagyobb hangsúlyt fektetned a megelőzésre, különösen akkor, ha ez nem először fordul elő. Erre a célra használj speciális algásodásgátló szert.

Barna medencevíz

A vas reakcióba lép a klórral, és a medence vizének barnás elszíneződését okozza. Ez nem csak esztétikai gondot jelent. Amellett, hogy a medence alkatrészei korrodálódhatnak, az egészségügyi kockázatok miatt a víz alkalmatlanná válik a fürdőzésre. Ha a medence kútvízzel van feltöltve, az megnöveli a probléma előfordulási esélyét. A megfelelő pH- és klórszint beállítás, valamint a szűrőberendezés visszaöblítése mellett vaseltávolító (víz fémmentesítő) szer alkalmazására is szükség lehet.

Fekete medencevíz

A fekete medencevízért a réz vagy a bronz kioldódása a felelős. Ezek a vegyületek jellemzően a vízkezelő vagy vízellátó rendszerben használt rozsdás csövekről, szerelvényekről érkeznek a medencébe. A megoldás hasonló, mint a korábban említett problémák esetében: pH-szint beállítás, pelyhesítés, a vízforgató szivattyú 48 órán át történő üzemeltetése, majd a homokszűrő tartály visszamosása.

Opálos a medence vize? Szokatlan a víz színe vagy állaga? Hívj és segítünk!